Skip to content

Izveštaj sa akcije

Kanjon Jerme – prvenstveni uspon

Ispenjani smerovi: 

  • Titanium / 215m / VIII- (Nemanja i Dragan) – prvenstveni uspon

Opis akcije:

  • Ulazni cug dužine 40 metara, ocenjen sa VI, započinje na pozitivnom nagibu, a prvih 5,6 metara se penjete bez postavki. Pratite brid sa desne strane dok ne stignete do sidrišta na bočnoj vertikalnoj steni sa leve strane. Sidrište je gurtna oko peščanog sata i čok sa njegove desne strane.
  • Sledeći cug, dužine 35 metara i ocenjen sa VII-, vodi kroz jasnu široku pukotinu do vrha. Sidrište se nalazi na velikom drvetu nakon izlaska iz pukotine.
  • Nakon toga sledi 35-metarski cug koji je pretežno strm uspon sa leve strane vidljivog bloka.
  • Nakon dolaska do sledećeg bloka, traverzirajte nadesno dok ne prođete veliki bor. Ulazak u smer je 2 metra nadesno od bora, prateći vidljivu liniju koja se blago kreće udesno. Izlaz je u useku između dve velike stene na vrhu. Veći deo ovog cuga je prekriven lošom stenom. Sidrište se nalazi na velikom drvetu nakon izlaska iz useka.
  • Sledeći segment je traverza ulevo, do početka cuga dužine 60 metara. Od prethodnog sidrišta, ide se 10 metara na levo, do ulaza u pukotinu koja se nakon 10-ak metara deli na dve manje. Penjite se više desnom pukotinom, ali po potrebi traverzirajte na levu radi dodatnih osiguranja. Na poslednjih 6 metara pre sidrišta, nije moguće postaviti osiguranja. Pre detalja su postavljena dva klina i moguće je zaglaviti još jedan frend. Sidrište cuga se nalazi na dva mala drveta. Cug je borba za život.
  • Nastavljate penjati 20 metara od sidrišta pukotinom do šumice na vrhu stene. Tu postavite poslednje sidrište na velikom drvetu. Ne odvezujte se, već u navezi traverzirajte nadesno do šume i početka kuloara koji vodi uzbrdo.
  • Sledi penjanje nekih 200 metara po kuloaru gde je miks šipra i šume. Nakon dolaska na vrh, spust kroz šumu pravo. Šuma je pravi amazon i puna je tragova divljih životinja. Spuštate se na levo, na 10 časova, oko 45 minuta, do sat vremena sve do zemljanog puta. Pratite put na levo sve do manastira Poganovo.
  • Smer je popet slobodno.

Dragan – opis:

Još pre nekoliko godina u Gornjaku, na praktičnoj vežbi naprednog kursa, Nemanja je prvi put spomenuo kanjon reke Jerme. “Našao sam jedan super smer u Jermi,” rekao je, “ali ne mogu da nađem navezu.” Kako sam uvek spreman na izazov i pomeranje granica, odgovorio sam kao iz topa, “hoću da probam.”

Tako se stvorila ideja da popnemo naš prvi trad smer u Jermi, a ja sam u međuvremenu brusio svoje penjačke veštine na penjalištima u Srbiji, a i šire.

Ove godine sve se poklopilo i ideja konačno može da se sprovede u delo. Pravimo plan da uđemo u smer u nedelju pred Prvi maj. Nemanja i Milica dolaze po mene u subotu ujutru i krećemo u avanturu. Put je trajao duže nego inače, jer smo svraćali do Rtnja, Vrmdže, Levovika pa dalje preko Knjaževca, Pirota i konačno oko 18h stižemo u kanjon Jerme. Imamo taman vremena da nađemo najlakši put za pristup i pogledamo stenu. Nakon što smo osacovali stenu, odluka je pala, ulazimo u smer. Dolazimo u smeštaj, pažljivo biramo šta ćemo nositi od opreme, pakujemo rančeve kako bi ujutru bili spremni.

Nedelja ujutru, uzbuđenje raste. Stižemo do stene oko pola 11 i krećemo u nepoznato…

Prvi cug, lepo penjanje po oborenoj ploči, sa jednim detaljem na kraju druge trećine cuga, gde je potrebno traverzirati u levo pre blagog previse i izaći na brid i zatim oborenim delom do police. Ocena VI.

Drugi cug, je po meni najlepši. Nakon 5-6 m oborenog dela, sa većim komadima stene obrasle trnjem, dolazi se do žleba sa pukotinom. Širina pukotine varira. Pri vrhu prelazi u kamin širine tela i ranac otežava provlačenje kroz isti. Na izlasku iz žleba nalazi se drvo (kleka) koje koliko pomaže, toliko i odmaže jer se sva oprema zakači za nju. Odmah nakon izlaska je štand na drvetu. Ocena VII-.

Treći cug simultano penjanje po strmom terenu kroz šumicu do ponovnog početka stene. Ocena III.

Četvrti cug je takođe oborena ploča. Kreće sa pukotinom. Zatim se dolazi do manjeg žleba sa krušljivim delovima. Dalje kroz žleb izlazi se na glavu. Levo od glave, metar niže, štand na prvom drvetu. Opšti utisak na ovom cugu kvari krušljiva stena. Ocena VI.

Peti cug, ujedno najteži i najrizičniji, je dao novu dimenziju ovom penjanju. Testirao je do maksimuma naše penjačke sposobnosti, snagu i izdržljivost, a i hrabrost. Trebalo je ostati mirne glave u detaljima koji su se nizali jedan za drugim. Sve pohvale za Nemanju koji je cug popeo slobodno kao prvi. Moram da kažem da mi nije bilo sve jedno dok su oko mene padali komadi stene koje je Nemanja odvaljivao čisteći smer, kako bi mogao da napreduje. Ocena VIII-.

Šesti i poslednji cug, strm teren sa travom. Ocena III.

Odlučujemo da tu završimo penjanje, jer je bilo skoro 18h, a trebalo je popeti još nekih 150 m. Takođe čekao nas je i silazak via normale kroz nepoznat teren. Traverziramo u desno, zaobilazimo greben i ulazimo u kuloar sa siparom. Kuloarom dalje do vrha stene, a zatim nizbrdo kroz gustu šumu do zemljanog puta i njime do reke i restorana gde nas je čekala Milica.

Ostaje žal što uspon nismo završili po planu do vrha grebena, možda neki sledeći put. Prva dva cuga bih preporučio, što ne mogu da kažem za ostatak. Ima dosta stene u kanjonu, potencijal je ogroman. Ko voli ovaj vid penjanja, može da se oproba, uživaće svakako.

Lokacija je prelepa.